Ultimele subiecte
» Vand diferite piese MTB (preturi de sh)
Mar Sept 25, 2012 3:49 am Scris de crf1988

» Zemes – o noua provocare pentru Mountain Biking
Vin Sept 21, 2012 10:14 am Scris de ciprian

» Cursa de MTB in Galati
Mier Sept 19, 2012 4:16 am Scris de emil

» Zemes – o noua provocare pentru Mountain Biking
Mier Sept 19, 2012 1:45 am Scris de Vizitator

» palavrageala...
Dum Sept 09, 2012 9:39 pm Scris de cipt2001

» Vand tricou ciclism
Dum Sept 09, 2012 1:29 pm Scris de Cosminebu

» LA MULTI ANI!!
Sam Sept 08, 2012 12:22 pm Scris de Vizitator

» Vand cursiera Legnano
Sam Sept 08, 2012 10:22 am Scris de crf1988

» Tura prin Dobrogea, 175km, sambata 08.09.2012
Vin Sept 07, 2012 4:30 am Scris de cipt2001

Ne gasesti si pe Facebook!
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Greseli in sport

In jos

Greseli in sport

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iun 22, 2011 12:07 am

Si in sport se fac greseli!
Deseori aceste greseli conduc la lipsa performantei sportive, dar exista si situatii in care greselile duc la ... cabinetul medical, spital...
Am gasit pe internet o lista si o fac publica si aici, cu speranta ca cei interesati vor citi, vor intelege si vor castiga ... pe langa premii si sanatate!
Greseli frecvente in sport:
azi nu am timp – voi recupera maine
fac maine mai mult
de mâine ma apuc serios de antrenament
trage tare astazi …
sportul va contrabalansa efectul fumatului…
incãlzirea fizica nu este necesarã o sa folosesc crema...
"stretching?! ... ce e aia?|
odihna este pentru batrani...
echipamentul de protectie este pentru fricosi!
mie nu mi se poate intampla...
alimentatie?! ... dar eu iau pastile!
exercitile de forta se incep de la 10-12 ani!
la doctor te duci doar cand ai nevoie de viza...
nu doare asa tare ... las' ca se vindeca ...

daca mai aveti idei puteti completa lista ... (la Flipper e valabil - sa nu te joci cu Ursii Very Happy )

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Re: Greseli in sport

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iun 22, 2011 12:49 am

Intr-adevar...
(mama lor de ursi)

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iun 22, 2011 2:44 am

Un detaliu ptr purtatorii de ochelari de vedere: daca aveti posibilitate utilizati lentile de contact cu sau fara ochelari de ciclism evitand astfel urmari neplacute in cazul unui accident. Smile

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Iul 11, 2011 5:31 am

care sunt urmarile neplacute ?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Iul 11, 2011 6:45 am

Juliuss a scris:care sunt urmarile neplacute ?

http://www.biciclete.net/sfaturi_utile/am_nevoie_de_ochelari_pentru_bicicleta-977-980.html

Ochelarii de ciclism au lentile usoare si sunt rezistenti la impact. In caz de accident nu te vor rani. Personal am avut un incident iar ochelarii s-au comportat excelent singura urmare fiind o rana mica (insesizabila) la nivelul nasului.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Iul 12, 2011 12:24 pm

thanks for the fast replay, got it now

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Iun 19, 2012 9:13 am

Cum sa trec peste teama de cazaturi pe coborari? Sad Numai cat am vazut filmuletul de la PRV pe o coborare si mi s'a ridicat pulsul bounce

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  crf1988 la data de Mar Iun 19, 2012 9:34 am

caracas gabriel a scris:Cum sa trec peste teama de cazaturi pe coborari? Sad Numai cat am vazut filmuletul de la PRV pe o coborare si mi s'a ridicat pulsul bounce

Simplu, experienta !!! Eu am cazut la Iasi de 2 ori, prima oara a fost treaba dureroasa, a doua oara m-am speriat putin. Maine ma duc iar pe offroad sa vad cum sunt, daca imi e frica sa mai cad o data atunci Smile)
crf1988

Reputatie : 6
Data de inscriere : 22/09/2011
Varsta : 30
Localizare : Prin 18

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Iun 19, 2012 9:57 am

oricine se teme de cazaturi pe coborare cred ... Cred eu ca toti se gandesc la cazatura care ar putea sa o ia pe coborare ... La Iasi pe coborarea de la pc de alimentare pana unde se intra din nou in padure numai la cazatura ma gandeam ... Aveam un smoc in fundulets ... x_X . Experienta bine zis , mai multe ture pe off-road , mai putine pe faleza !! clown Sunt cateva coborari la Garboavele pe care daca le faci de cateva ori sigur inveti cate ceva .. Acum mai incet , maine mai tare , peste 2 saptamani fara frane Wink

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Iun 19, 2012 12:20 pm

illie_alex a scris:

oricine se teme de cazaturi pe coborare cred ... Cred eu ca toti se gandesc la cazatura care ar putea sa o ia pe coborare ... La Iasi pe coborarea de la pc de alimentare pana unde se intra din nou in padure numai la cazatura ma gandeam ... Aveam un smoc in fundulets ... x_X . Experienta bine zis , mai multe ture pe off-road , mai putine pe faleza !! clown Sunt cateva coborari la Garboavele pe care daca le faci de cateva ori sigur inveti cate ceva .. Acum mai incet , maine mai tare , peste 2 saptamani fara frane Wink
Aplauze de la Tulucesti! cheers

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iun 20, 2012 2:13 am

caracas gabriel a scris:Cum sa trec peste teama de cazaturi pe coborari? Sad Numai cat am vazut filmuletul de la PRV pe o coborare si mi s'a ridicat pulsul bounce
bai daca io am cazut de mi-am innegrit fata si tot nu mi-e frica de coborari Smile)
Ca si idee, daca esti mai fricos, cand te duci sa te "antrenezi" pe coborari, lasi saua mai jos, stai cat mai pe spate (ridicat din sa) si incerci sa franezi cat mai putin iar daca o faci, o faci pe portiuni de pamant drepte, nu pe damburi si nu strangi franele ca disperatu' Smile
Talpile paralele pe pedale, coatele indoite si lasi bicla sa se miste sub tine, un fel de "relaxare" atenta, nu te misti tu odata cu ea Smile

mai ajuta sa ai:
- rotile mai putin umflate (2-2,5 atmosfere) ca sa nu-ti tzopaie roata din damburi ci sa se muleze pe ele
- SPD-uri ca sa nu-ti topaie talpile pe pedale de la damburi (sau sa scapi pedalele)
- furca buna pe fata care sa absoarba bine socurile

orice ai face, oricum ai face, oricat de bine ai sti sa te dai DH, exista intotdeauna momentul "s-a intamplat" Wink
si... de ce ti-e fric, de aia nu scapi.. asa ca fa in asa fel sa nu-ti mai fie frica!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum