Ultimele subiecte
» Vand diferite piese MTB (preturi de sh)
Mar Sept 25, 2012 3:49 am Scris de crf1988

» Zemes – o noua provocare pentru Mountain Biking
Vin Sept 21, 2012 10:14 am Scris de ciprian

» Cursa de MTB in Galati
Mier Sept 19, 2012 4:16 am Scris de emil

» Zemes – o noua provocare pentru Mountain Biking
Mier Sept 19, 2012 1:45 am Scris de Vizitator

» palavrageala...
Dum Sept 09, 2012 9:39 pm Scris de cipt2001

» Vand tricou ciclism
Dum Sept 09, 2012 1:29 pm Scris de Cosminebu

» LA MULTI ANI!!
Sam Sept 08, 2012 12:22 pm Scris de Vizitator

» Vand cursiera Legnano
Sam Sept 08, 2012 10:22 am Scris de crf1988

» Tura prin Dobrogea, 175km, sambata 08.09.2012
Vin Sept 07, 2012 4:30 am Scris de cipt2001

Ne gasesti si pe Facebook!
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Atragerea incepatorilor in ale pedalatului

In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Mar Feb 14, 2012 3:39 am

Dupa ce am aruncat o privire pe planul pe 2012 al clubului am vazut multe lucruri interesante dar cred ca se poate face mai mult (da, stiu, e simplu sa vorbesti din spatele monitorului, dar daca nu timpul necesar sa ajut la organizare macar sa vin cu idei Smile ). In primul rand sunt un pic dezamagit de profilul mediu-avansat al Garbovele XC 2012, sunt convins sa multi galateni amatori/incepatori/foarte incepatori ar fi vrut sa vina anul asta dar sunt descurajati din start. Ceea ce e pacat, iar din punctul meu de vedere actiuni gen Marea Bicicleala (desi binevenite) nu pot inlocui un concurs.

Am citit un articol interesant care cred ca poate fi implementat si in Galati macar intr-o oarecare masura. Avem destule trasee offroad de incepatori prin jur care pot deschide un apetit pentru competitii si ar insemna o promovare si mai mare a ciclismului in Galati.

Articolul in cauza

cipt2001

Reputatie : 17
Data de inscriere : 12/05/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Atragerea incepatorilor in ale pedalatului

Mesaj  Vizitato la data de Mar Feb 14, 2012 3:48 am

In garboavele nu prea ai multe variante de "traseu usor", iar GXC-ul a plecat de anul trecut ca si "concurs national"... o sa incercam sa facem si concursuri mai mici (interne in club sau locale pe Galati-Braila), insa e greu de organizat pt. ca toata lumea vrea sa participe si f. putini sa munceasca la organizare Smile

de clujul pedaleaza stim de mult timp, l-am si promovat pe site, insa e destul de greu de organizat...
noi abia ne-am pus pe picioare, clujul are experienta concursurilor de tot felul de mult timp, poate la anul vom incerca sa facem si ceva de genul acela
Personal eu as face un concurs gen "tresurehunt", cu harta si indicii ascunse Very Happy Dar vorba ta, e usor de planuit din spatele monitorului Very Happy

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  AndreiCiclistul la data de Mar Feb 14, 2012 7:15 am

slashu a scris:
Personal eu as face un concurs gen "tresurehunt", cu harta si indicii ascunse Very Happy Dar vorba ta, e usor de planuit din spatele monitorului Very Happy

Si constantenii au facut ceva de genul. Deocamdata sa trecem cu succes peste GXC 2 si avem timp si de restu.
AndreiCiclistul

Reputatie : 7
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 22
Localizare : Pe Sa...

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Mar Feb 14, 2012 7:23 am

Eu as zice sa ne limitam la ciclism pentru inceput, de exemplu Velo Compass nu cred ca a avut un succes nemaipomenit si a fost organizat in Bucuresti.

Legat de locatii, cine a spus ceva de trasee simple in Garboavele. Padurea dintre dig si Siret are destule poteci si e numai plat Smile, sau o plecare de la ANL D. Cantemir spre Vadeni/aerodrom, sau dealurile din vestul combinatului dintre Sendreni si Smardan, sunt destule urcari, dar nu asa dure ca in Garboavele.

Dar sunt de acord, e simplu sa vorbesti de aici Wink

cipt2001

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Feb 17, 2012 2:34 am

Concursuri se pot organiza local de 2 ori pe luna(nu trebuie premii mai ,ci recunoasterea valorii) .Plimbari de 20 de ori pe luna .
Trebuie ca toti sa faca ceva, nu numai cineva.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Vin Feb 17, 2012 6:51 am

Chiar de 2 ori pe luna nu e nevoie, poate doar asa intre membrii Elite Smile. Un concurs special pentru amatori in 2012 ar fi un start bun, membrii clubului ar trebui sa nu participe ci sa fie doar organizatori. Acum fiecare ajuta cum poate, de exemplu eu pot veni cu propuneri de traseu ca doar hartile sunt pasiunea mea (si uite una facuta din satelit http://www.bikemap.net/route/1418262, binenteles se poate sa nu fie chiar asa pe teren), pot fi arbitru/dirijor de trafic Smile, si pot incerca sa pun la punct un sistem simplu de trasmitere real-time a rezultatelor de la punctele intermediate astfel incat sa avem un timp cat mai scurt de raspuns in afisarea rezultatelor (nu putem avea cipuri la un concurs de amatori fara taxa sau cu o taxa simbolica). Alti voluntari? Smile

cipt2001

Sus In jos

Mesaj  ady2012 la data de Dum Feb 19, 2012 1:16 am

salut tuturor!tocmai m-am intors din Timisoara unde se faceau multe plimbari de cunoasterea orasului si imprejurimi.Baietii au facut mult efort si chiar au inceput de jos.In primul rand au demarat Campania “Verde pentru Biciclete” este prima iniţiativă oficială din Timişoara care încurajează adoptarea mersului pe bicicletă ca şi alternativă ecologică pentru deplasarea prin oraş.Campania a debutat in 2008.În acest sens, si-au pus întrebarea : Mai există biciclişti în Timişoara? şi s-au gandit să îi numere într-un anume fel. Astfel a apărut ideea numerelor de biciclete, numere de înmatriculare neoficiale ale bicicletelor, pe modelul numerelor de înmatriculare pentru maşini. Prin existenţa şi purtarea acestora, bicicliştii simt că fac parte dintr-o comunitate mai mare, că pot fi consideraţi parteneri egali în trafic. E interesant faptul că, mai ales în primele luni de campanie, când nu circulau prin Timişoara foarte multe biciclete cu număr, cei care aveau au început să se salute între ei, chiar dacă nu se cunoşteau. În momentul de faţă, am ajuns la aproape 10.000 de numere de biciclist distribuite în mod gratuit susţinătorilor campaniei. eu cred ca e o idee buna si in orasul nostru.
ady2012

Reputatie : 3
Data de inscriere : 05/02/2012
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Dum Feb 19, 2012 2:59 am

eu nu cred ca ar prinde asa ceva in Gl, chiar daca e o idee interesanta, din cauza mentalitatii

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Tentatie

Mesaj  Vizitato la data de Lun Feb 20, 2012 2:11 pm

Eeei, cu asta m-ati facut sa pun degetelele pe taste si sa ma inregistrez. Uff!
"tresurehunt" = prinde bine si e usor de promovat.
Daca aveti nevoie de voluntari vin si eu cu un umar.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Feb 20, 2012 4:06 pm

Anidor a scris:Eeei, cu asta m-ati facut sa pun degetelele pe taste si sa ma inregistrez. Uff!
"tresurehunt" = prinde bine si e usor de promovat.
Daca aveti nevoie de voluntari vin si eu cu un umar.

daca ai idee despre concept mai mult decat noi (personal doar imi imaginez), poti foarte bine sa vorbesti cu sefii aia mari din club si sa-l organizezi chiar tu (evident cu ajutorul lor si probabil si al nostru - voluntari) Wink

geocaching e oarecum aceeasi chestie? (am auzit ceva, nu stiu daca "bat bine") Very Happy

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Lun Feb 20, 2012 11:16 pm

slashu a scris:geocaching e oarecum aceeasi chestie? (am auzit ceva, nu stiu daca "bat bine") Very Happy

Da, probabil ce iti imaginezi tu este o combinatie de geocaching cu biciclit. Si recunosc ca nu suna rau deloc, mai ales pentru un ciclist si geocacher amator ca mine Smile

cipt2001

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Feb 21, 2012 2:29 am

imi dai detalii deseara la spinning Smile

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

lucrez, deci vreau

Mesaj  Vizitato la data de Mar Feb 21, 2012 12:34 pm

Buna seara,
ma documentez putin si concep un trunchi de proiect.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Feb 21, 2012 1:09 pm

Anidor a scris:Buna seara,
ma documentez putin si concep un trunchi de proiect.

bravo! in sfarsit cineva cu "OO" Smile si initiativa! Wink

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Feb 21, 2012 1:19 pm

membri noi in clubusorul nostru clown , si nu un membru oarecare ...e o domnisoara ? x_x cyclops

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  chris_mirchy la data de Mar Feb 21, 2012 11:05 pm

slashu a scris:eu nu cred ca ar prinde asa ceva in Gl, chiar daca e o idee interesanta, din cauza mentalitatii
n-ai de unde sa stii pina nu incerci (vezi experienta "marea bicicleala")
Parerea mea este ca putem demara niste proiecte care sa dea bicicletei o imagine a ceva care insemna mai mult decit un mijloc de transport: moda (biciclete de street personalizate - avem deja citiva pasionati), distractie, apartenenta la un grup, evadarea din "plictiseala" cotidiana.
chris_mirchy

Reputatie : 11
Data de inscriere : 15/05/2011
Varsta : 37
Localizare : Galati - RO

Vezi profilul utilizatorului http://www.mausbike.ro

Sus In jos

Mesaj  ady2012 la data de Mar Feb 21, 2012 11:14 pm

chris_mirchy a scris:
slashu a scris:eu nu cred ca ar prinde asa ceva in Gl, chiar daca e o idee interesanta, din cauza mentalitatii
n-ai de unde sa stii pina nu incerci (vezi experienta "marea bicicleala")
Parerea mea este ca putem demara niste proiecte care sa dea bicicletei o imagine a ceva care insemna mai mult decit un mijloc de transport: moda (biciclete de street personalizate - avem deja citiva pasionati), distractie, apartenenta la un grup, evadarea din "plictiseala" cotidiana.
daca s-ar face macar o evadare pana la garboavele si inapoi eu tot ca se strang vreo 50 de ciclisti.eu m-am simtit foarte bine cand am fost la prima tura banateana anul trecut organizat de clubul gratzu.am observat ca e un grup foarte tanar , format si aici din colegiul Vasile Alexandri care fac cicloturism si au postat pe youtube...
ady2012

Reputatie : 3
Data de inscriere : 05/02/2012
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Mier Feb 22, 2012 1:46 am

O propunere de evadare pana la Garboavele: http://www.bikemap.net/route/1423927. Am folosit o varianta usoara prin padure (pe baza informatiilor de la Silviu) si drumuri de tara in rest, evitand cat mai mult traficul pana acolo. Se poate face si o varianta cu retur daca e nevoie.

cipt2001

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Feb 22, 2012 3:25 am

Ce-ti mai place sa trasezi...
O varianta super usoara de acces la garboavele offroad este de la Smardan.Fara urcari ,coborari sau ocolisuri .Se trece prin odaia manolache si ajunge la garboavele la baza teraselor.
La dus mai folosesc o varianta prin Valea paielor cu plecare tot din Smardan dar pe o vale paralela cu prima. tongue

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Mier Feb 22, 2012 3:46 am

Maus a scris:Ce-ti mai place sa trasezi...
Nu ma pot abtine, e ca un drog. Harti in timpul zilei si niste pedale spre seara Smile

Maus a scris:O varianta super usoara de acces la garboavele offroad este de la Smardan.Fara urcari ,coborari sau ocolisuri .Se trece prin odaia manolache si ajunge la garboavele la baza teraselor.
La dus mai folosesc o varianta prin Valea paielor cu plecare tot din Smardan dar pe o vale paralela cu prima. tongue

De acord, se pot face multe variante. Eu m-am gandit sa se plece din oras pentru ca toata lumea sa poata veni cat mai usor la start, si in acelasi timp sa evitam zonele cu trafic (de exemplu in Smardan nu stiu cum sa ajungi fara sa eviti zona cu asfalt/trafic de langa Atlas.

cipt2001

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Feb 23, 2012 9:47 pm

Variante sunt, dar daca pleaca omul care nu e prieten cu bicicleta de ceva timp pe drumul asta, la Start o sa ajunga leguma. Smile) Acum hai sa iti spun si varianta - Galati-pod Siret- ANL-uri-Sendreni-combinat-Smardan-poligon Malina-Garboavele Smile)

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Feb 23, 2012 11:30 pm

Are Cosmin o tura celebra : la cotul pisicii.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Feb 24, 2012 1:13 am

Maus a scris:Are Cosmin o tura celebra : la cotul pisicii.

Smile) asta`i bune nene maus , si e cea mai dreapta Smile) clown

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Feb 24, 2012 1:32 am

Trebuie făcut un slogan: ''nici un începator fară o tură la cotul pisicii...''

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat