Ultimele subiecte
» Vand diferite piese MTB (preturi de sh)
Mar Sept 25, 2012 3:49 am Scris de crf1988

» Zemes – o noua provocare pentru Mountain Biking
Vin Sept 21, 2012 10:14 am Scris de ciprian

» Cursa de MTB in Galati
Mier Sept 19, 2012 4:16 am Scris de emil

» Zemes – o noua provocare pentru Mountain Biking
Mier Sept 19, 2012 1:45 am Scris de Vizitator

» palavrageala...
Dum Sept 09, 2012 9:39 pm Scris de cipt2001

» Vand tricou ciclism
Dum Sept 09, 2012 1:29 pm Scris de Cosminebu

» LA MULTI ANI!!
Sam Sept 08, 2012 12:22 pm Scris de Vizitator

» Vand cursiera Legnano
Sam Sept 08, 2012 10:22 am Scris de crf1988

» Tura prin Dobrogea, 175km, sambata 08.09.2012
Vin Sept 07, 2012 4:30 am Scris de cipt2001

Ne gasesti si pe Facebook!
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Proiect pista de MTB

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Proiect pista de MTB

Mesaj  cipt2001 la data de Mar Sept 06, 2011 3:48 am

Tot rasfoind forumul de pe ciclism.ro am gasit acest topic: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/10745-pista-de-mtb-crit-mesendorf.

Cred ca ar fi interesant un astfel de proiect in padurea Garboavele folosind partial traseul de la Garboavele XC fara anumite portiuni de pushbike (si ma refer la pushbike pentru amatori nu pentru Maus&co, de obicei amatorii cand vad o astfel de zona se demoralizeaza repede si e pacat).

Ce spuneti?

cipt2001

Reputatie : 17
Data de inscriere : 12/05/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Proiect pista de MTB

Mesaj  Vizitato la data de Mar Sept 06, 2011 4:47 am

Ar fi foarte frumos sa avem si noi in Padurea Garboavele asa ceva. S-a pus in discutie acest proiect, avand in vedere ca Padurea Garboavele ar fi trebuit sa prezinte in acest an Planul de Management al ariei protejate. Traseul de la GXC s-a impartit in doua (jumatate din el s-a desfasurat in zona Ariei protejate). Era bine daca aveam noi mana libera si cred ca mana de la mana puteam face ceva, dar sa vedem cat de mult ne vor ajuta autoritatile (macar cu aprobarile).

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Sept 06, 2011 8:15 am

Consiliul Judetean chiar voia sa faca asa ceva, iar noi ne gandeam sa le facem "consultanta de specialitate" gratis, ei sa faca proiectul si dupa, cu ajutorul lor (ADP-ul judetean) sa ajutam la intretinerea ei. Iar in schimb CJ-ul sa ne dea cale libera la Garboavele (fara taxa, pe baza legitimatiei de la CCG)...
Nu am discutat cu ei pt. ca momentan nu existam, nu avem personalitate juridica... Neutral
Acelasi motiv si pentru adeziuni, legitimatii, posibili sponsori, etc...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Sept 06, 2011 10:53 pm

imi place foarte mult ...super Very Happy Very Happy Very Happy

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Sept 07, 2011 2:32 am

sa nu ne facem insa sperante desarte... Smile totusi traim in Romanica
om trai si om vedea...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  chris_mirchy la data de Lun Ian 16, 2012 12:58 pm

slashu a scris:Consiliul Judetean chiar voia sa faca asa ceva, iar noi ne gandeam sa le facem "consultanta de specialitate" gratis, ei sa faca proiectul si dupa, cu ajutorul lor (ADP-ul judetean) sa ajutam la intretinerea ei. Iar in schimb CJ-ul sa ne dea cale libera la Garboavele (fara taxa, pe baza legitimatiei de la CCG)...
Nu am discutat cu ei pt. ca momentan nu existam, nu avem personalitate juridica... Neutral
acum EXISTAM! Punem si treaba asta pe planuri de dezvotare pt 2012?
PS: cred ca ar fi bine sa facem o lista cu proiecte si sa le prioritizam, ce zici /-le?
chris_mirchy

Reputatie : 11
Data de inscriere : 15/05/2011
Varsta : 37
Localizare : Galati - RO

Vezi profilul utilizatorului http://www.mausbike.ro

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Ian 16, 2012 6:21 pm

chris_mirchy a scris:
slashu a scris:Consiliul Judetean chiar voia sa faca asa ceva, iar noi ne gandeam sa le facem "consultanta de specialitate" gratis, ei sa faca proiectul si dupa, cu ajutorul lor (ADP-ul judetean) sa ajutam la intretinerea ei. Iar in schimb CJ-ul sa ne dea cale libera la Garboavele (fara taxa, pe baza legitimatiei de la CCG)...
acum EXISTAM! Punem si treaba asta pe planuri de dezvotare pt 2012?
PS: cred ca ar fi bine sa facem o lista cu proiecte si sa le prioritizam, ce zici /-le?

punem...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  ciprian la data de Mar Ian 17, 2012 4:59 am

Daca aveti nevoie de ajutor da-ti un tir.

ciprian

Reputatie : 21
Data de inscriere : 04/08/2011
Varsta : 45
Localizare : GALATI

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Ian 17, 2012 7:38 am

In curand, dupa ce se va discuta in sedinta restransa, lista de proiecte planificate pentru 2012 va fi data "publicitatii"...
Cine crede ca are ceva de spus in domeniul proiectelor si vrea sa se implice in crearea si implementarea lor, "depuneti CV-ul" pe office@clubciclism.ro... sunteti bineveniti!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  ciprian la data de Mar Ian 17, 2012 10:20 am

slashu a scris:In curand, dupa ce se va discuta in sedinta restransa, lista de proiecte planificate pentru 2012 va fi data "publicitatii"...
Cine crede ca are ceva de spus in domeniul proiectelor si vrea sa se implice in crearea si implementarea lor, "depuneti CV-ul" pe office@clubciclism.ro... sunteti bineveniti!
Am incercat sa trimit mesaj pe adresa respectiva si nu merge.Daca am putea face un proiect ca la Vatra Dornei [Silviu stie] pentru biciclete, cu mai multe tipuri de trasee Hobby si Elite la Girboavele ar minunat ca sa aiba si Galatenii unde sa se dea ca la munte.

ciprian

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Ian 17, 2012 3:33 pm

ciprian a scris:
slashu a scris:In curand, dupa ce se va discuta in sedinta restransa, lista de proiecte planificate pentru 2012 va fi data "publicitatii"...
Am incercat sa trimit mesaj pe adresa respectiva si nu merge.Daca am putea face un proiect ca la Vatra Dornei [Silviu stie] pentru biciclete, cu mai multe tipuri de trasee Hobby si Elite la Girboavele ar minunat ca sa aiba si Galatenii unde sa se dea ca la munte.

trebuie sa mearga Smile tocmai ce am primit mail mai devreme pe adresa respectiva... daca totusi nu vrea incearca sa folosesti formularul de contact din site Wink

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Ian 17, 2012 4:20 pm

Uite am trasat variante usoare de facut prin Garboavele:
http://www.bikemap.net/route/1388193
http://www.bikemap.net/route/1388198

mai usoare de atat (si destul de lungi) nu prea are cum sa-ti iasa, mai sunt variante, depinde si de unde se pleaca, insa se pot face mai multe trasee de diverse lungimi si diverse dificultati, d'aia si este garboavele "marfa de contrabanda" cand vine vorba de MTB... poti sa faci ce muschiul tau vrea, atat timp cat te tine!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Ian 18, 2012 9:42 am

E foarte misto traseul facut la Viscri dar a costat ceva bani si devotament. Cel care a dus toata munca in spate (de convingere, aprobari, fonduri..) e Cornel Stanciu de la Merida Team si ultima oara mi-a spus ca a costat cam 6-7000 euro, dar cum am spus, a obtinut ceva fonduri, ca altfel nu avea sanse cu statul.
Au trimis la un moment dat si cei de la Orange Bucuresti ceva voluntari acolo.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Ian 18, 2012 10:38 am

Despre ce e vorba .Da sa vedem si noi...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Mier Ian 18, 2012 10:47 am

Vezi linkul dat de mine in chiar primul post.

cipt2001

Reputatie : 17
Data de inscriere : 12/05/2011

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Ian 18, 2012 10:55 am

Fruuumos...Frumos tare! Da asta era viteza lor ori filmuletul era modificat?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  chris_mirchy la data de Mier Ian 18, 2012 11:43 am

"posibil" ca noi sa avem zone mai frumoase atit ca relief cit si ca pitoresc Very Happy , dar cu siguranta si mult mai dificil de amenajat...asta daca vrem sa intervenim hotarit asupra naturii.
chris_mirchy

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Ian 18, 2012 12:10 pm

chris_mirchy a scris:"posibil" ca noi sa avem zone mai frumoase atit ca relief cit si ca pitoresc Very Happy , dar cu siguranta si mult mai dificil de amenajat...asta daca vrem sa intervenim hotarit asupra naturii.

Garboavele e impartita in 2:
- o zona publica/privata
- o zona declarata "zona protejata"
cele doua sunt delimitate de drumul asfaltat pe care se afla Stejarul

evident, in zona protejata nu se poate interveni "hotarat" asupra naturii, singura posibilitate fiind limita exterioara (drumurile de pamant din jur), in schimb putin pietris pus cu grija de oameni (nu utilaje) pe anume zone deja existente ca si zone de acces nu cred ca ar fi imposibil de facut... evident daca se vrea

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  chris_mirchy la data de Mier Ian 18, 2012 12:24 pm

slashu a scris:
chris_mirchy a scris:"posibil" ca noi sa avem zone mai frumoase atit ca relief cit si ca pitoresc Very Happy , dar cu siguranta si mult mai dificil de amenajat...asta daca vrem sa intervenim hotarit asupra naturii.

- o zona publica/privata

evident, in zona protejata nu se poate interveni "hotarat" asupra naturii, singura posibilitate fiind limita exterioara (drumurile de pamant din jur), in schimb putin pietris pus cu grija de oameni (nu utilaje) pe anume zone deja existente ca si zone de acces nu cred ca ar fi imposibil de facut... evident daca se vrea
Pietris luam din muntele de zgura din spatele combinatului...daca nu e declarat toxic Smile
chris_mirchy

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Ian 18, 2012 12:30 pm

Smile) , cand o facem si pe asta ? am lopata , harlet daca e nevoie .. ne trebuie niste saci Smile) ??

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  chris_mirchy la data de Mier Ian 18, 2012 12:47 pm

illie_alex a scris:Smile) , cand o facem si pe asta ? am lopata , harlet daca e nevoie .. ne trebuie niste saci Smile) ??
...si autorizatie Smile))
chris_mirchy

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Ian 18, 2012 12:58 pm

iou ma gandeam s`o facem pa furis Smile))

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Ian 18, 2012 1:36 pm

illie_alex a scris:iou ma gandeam s`o facem pa furis Smile))
Smile))) tot pe furis ia si clubul amenzi de mediu gramada Wink nu se face asa! in plus, iti trebuie zgura multa, basculanta sa o transporti, lopeti, roabe, etc... nu-i asa simplu cum pare Smile

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  ciprian la data de Joi Ian 19, 2012 7:06 am

chris_mirchy a scris:
slashu a scris:

- o zona publica/privata

Pietris luam din muntele de zgura din spatele combinatului...daca nu e declarat toxic Smile
Nu amestecati pietrisul cu zgura sint doua lucruri diferite. Daca ai cazut pe zgura cu miinile goale te tai de nu stii cei cu tine,iar din punct de vedere al toxicitatii am auzit ca este toxic.

ciprian

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Ian 19, 2012 9:17 am

Zgura? Shocked Nici o sansa! Aia e mai dura ca betonul. Am lucrat pe halda de zgura si stiu cum e. In plus: costa. Cat despre toxicitate, in noua luni de zile nu mi'au crescut inca un rand de urechi Laughing

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum