Ultimele subiecte
» Vand diferite piese MTB (preturi de sh)
Mar Sept 25, 2012 3:49 am Scris de crf1988

» Zemes – o noua provocare pentru Mountain Biking
Vin Sept 21, 2012 10:14 am Scris de ciprian

» Cursa de MTB in Galati
Mier Sept 19, 2012 4:16 am Scris de emil

» Zemes – o noua provocare pentru Mountain Biking
Mier Sept 19, 2012 1:45 am Scris de Vizitator

» palavrageala...
Dum Sept 09, 2012 9:39 pm Scris de cipt2001

» Vand tricou ciclism
Dum Sept 09, 2012 1:29 pm Scris de Cosminebu

» LA MULTI ANI!!
Sam Sept 08, 2012 12:22 pm Scris de Vizitator

» Vand cursiera Legnano
Sam Sept 08, 2012 10:22 am Scris de crf1988

» Tura prin Dobrogea, 175km, sambata 08.09.2012
Vin Sept 07, 2012 4:30 am Scris de cipt2001

Ne gasesti si pe Facebook!
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Proiect Concurs Sosea in Galati

In jos

Proiect Concurs Sosea in Galati

Mesaj  Vizitato la data de Dum Aug 21, 2011 9:56 pm

Vom incepe cartarea strazilor, cine stie vre-o modalitate sa marcam strazile bune online (pe google map sau ceva asemanator), este rugat sa posteze aici.

Cartatori (momentan):
- catalina
- slashu
- andrei
- flipper
- gabriel
- georgel
- alex
- cosmin c.
- cosmin s.
- juliuss

Voi imparti eu orasul pe zone, facem echipe de cate doi si plecam la cartat, ce gasim notam pe harta zonei printata, apoi acasa marcam online (sau aduna o singura persoana hartile cartatorilor).

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Re: Proiect Concurs Sosea in Galati

Mesaj  AndreiCiclistul la data de Dum Aug 21, 2011 11:40 pm

Vom carta si din memorie. Probabil voi stiti cateva strazi (sunteti 100% siguri) care sunt bune.
Sa incercam sa evitam strazile pe unde vom trece peste calea ferata pentru ca este pain in the ass. Si nu va fi placut sa vedem un accident in lant... Eu propun : Sa mearga un Junior cu un senior. Exemplu : Cosmin C cu Muti . Costim Ebu cu Emil P. etc...
AndreiCiclistul

Reputatie : 7
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 22
Localizare : Pe Sa...

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 22, 2011 8:05 am

nu exista cartat din memorie... ori lucram frumos, decent, ori nu, nu-mi place sa fac treaba de mantuiala, apoi sa aud "pai eu stiam ca e asa"
memoria sa vi-o folositi la scoala, liceu, facultate, etc, pentru proiect trebuie MUNCA
punct!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Lun Aug 22, 2011 10:07 am

Daca sunteti interesati va pot face o randare asemanatoare cu ce vedeti aici http://openmap.ro/moto/?zoom=10&lat=45.38036&lon=28.02187&layers=BFFTFFTF doar pentru zona Galatiului. Ba chiar veti putea adauga rapoartele de pe teren ca apoi alti voluntari sa introduca datele (poate unii nu sunt experti ai lucrului la calculator).

Semnat: Mapguy Wink

cipt2001

Reputatie : 17
Data de inscriere : 12/05/2011

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 22, 2011 2:52 pm

ahh, unde mi-ai fost la intalnirea de duminica?! Very Happy uitasem ca tu esti mapguy-ul nostru Neutral

pai care varianta crezi tu ca e mai ok, mai simpla de implementat si pt. tine (ma gandesc ca esti om ocupat Razz):
- iti dam tie hartile zonale (din hartie) si tu faci harta completa
- gasim o modalitate sa facem useri si sa urce fiecare ce anume a gasit (asta ar putea fi updatata din cand in cand

poti sa sugerezi o Legenda pentru harta? (ex. drum perfect, drum bun, drum varza, offroad, etc.)

@all: yeyy! avem om de harta! Very Happy

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Aug 25, 2011 7:54 am

cipt2001 a scris:Daca sunteti interesati va pot face o randare asemanatoare cu ce vedeti aici http://openmap.ro/moto/?zoom=10&lat=45.38036&lon=28.02187&layers=BFFTFFTF doar pentru zona Galatiului.

mi se pare ok sistemul. daca putem incarca rapoarte de pe teren e super tare

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Joi Aug 25, 2011 11:32 am

Facem tot posibilul, probabil pentru rapoarte de pe teren am putea face o aplicatie Android.

cipt2001

Sus In jos

Mesaj  AndreiCiclistul la data de Joi Aug 25, 2011 12:04 pm

Pai si cine se ocupa cu Aplicatia?
AndreiCiclistul

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Joi Aug 25, 2011 12:07 pm

Oricine are timp si se pricepe Smile Eu stau bine cu priceputul, mai greu cu timpul...

cipt2001

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Aug 25, 2011 12:30 pm

@ cipt, crezi ca ar fi mai usor/facil sa-ti "pasam" tie hartile fizice (hartia) si tu doar sa "montezi" impreuna harta? Very Happy
evident, ne gandim la varianta care e de preferat si pentru tine, nu vrem sa profitam... prea mult Smile

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  cipt2001 la data de Joi Aug 25, 2011 12:39 pm

Cred ca o sa avem timp sa discutam ideea pe indelete sambata, si vedem ce si cum putem face in functie de timpul de care dispunem.

cipt2001

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 29, 2011 1:56 pm

cipt2001 a scris:Cred ca o sa avem timp sa discutam ideea pe indelete sambata, si vedem ce si cum putem face in functie de timpul de care dispunem.

am avut timp la greu de discutat sambata Smile
singura discutie (scurta) a fost cu maus si muti, si ei sunt de parere ca ar fi bine facut intr-o duminica, doar pe faleza superioara

pareri?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  AndreiCiclistul la data de Mar Aug 30, 2011 12:17 am

slashu a scris:
cipt2001 a scris:Cred ca o sa avem timp sa discutam ideea pe indelete sambata, si vedem ce si cum putem face in functie de timpul de care dispunem.

am avut timp la greu de discutat sambata Smile
singura discutie (scurta) a fost cu maus si muti, si ei sunt de parere ca ar fi bine facut intr-o duminica, doar pe faleza superioara

pareri?
Perfect!
AndreiCiclistul

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Aug 30, 2011 12:45 am

Singura varianta pe care o vad eu realizabila e pe faleza intr-o zi de duminica. Ar fi fost frumos sa ne putem ridica si pe str. Brailei, dar deja ... incep sa visez frumos. Ne mai gandim, mai analizam. Oricum mai mult de 70 de persoane nu cred ca se vor inscrie, ca sa spunem ca va fi prea mare aglomeratia.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  emil la data de Mar Aug 30, 2011 6:51 am

daca se pleaca de la o iesire din oras si se merge pana la schela de ex si se termine tura pe faleza sau undeva in oras fara sa facem ture, in ideea sa nu fie tura foarte scurta dar sa treaca si prin oras
emil

Reputatie : 1

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Aug 30, 2011 10:15 am

concursul nu se vrea a fi facut pentru elitele soselistice, ci pentru promovarea bicicletei, a clubului si pentru a pune fundatia colaborarii cu administratiile locale si primaria...
un concurs pe drumuri nationale/judetene ar "solicita" destul de mult resursele politiei, iar la momentul acesta nu ne-am castigat respectul necesar pentru a le face o astfel de cerere...

un concurs pe faleza ar insemna desemnarea a 2-3 echipaje care sa blocheze doar 3 drumuri (fixe)...
unul pe drumurile din afara galatiului ar insemna 2 echipaje pentru deschidere si inchidere de coloana, plus aportul a mai multor echipaje (3-4) care sa sa tina inchise drumurile cu care se intersecteaza traseul nostru... nu mai vorbim de comunicarea si implicarea necesara din partea lor, de necesarul de masini tehnice si de faptul ca drumurile din jurul nostru nu prea au cate 2 benzi pe sens, ca sa poti trece usor de traficul prins pe drum...

gandeste-te ce se intampla cand plutonul se fragmenteaza in grupulete... cum mai tii controlul? cat timp poti tine drumurile inchise sa treaca coloana concursului? deja vorbim de etapa din turul romaniei Smile

mai bine mic si bun, atat cat e, decat "mare" si varza Wink crosetam faleza de 10 ori si s-au facut 50km, sau la fel, traseul crosetat Domneasca-Traian...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Iun 13, 2012 10:48 pm

Ce se mai aude in legatura cu concursul de sosea? Mai este in plan, ori ba?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Iun 14, 2012 12:36 am

Nu s-a mai miscat nimic in acest sens. Inclin spre un BA. Dar nu se stie niciodata.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Iun 14, 2012 1:41 am

Ce ar trebui sa se miste?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Iun 14, 2012 1:53 am

gandeste-te ca abia s-a schimbat primarul... pana se "aseaza" noua administratie nici macar n-o sa poti da de ei sa "discuti"... inclin spre BA si eu din pacate....
poate prin octombrie sa reusim sa miscam ceva, daca nu... la anu'

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  adi romanu la data de Joi Iun 14, 2012 4:16 pm

Daca e concurs inseamna ca este notare ...daca e notare va fi cu poarta sau pe caiet gen gxc editia 1 ?ma gandesc ca daca e poarta se poate face un traseu mai restrans pe mai multe ture,,,daca e pe caiet...atunci trebuie traseu pe distante mai lungi...
adi romanu

Reputatie : 12
Data de inscriere : 07/05/2011
Localizare : Galati

Vezi profilul utilizatorului http://dancingmaus.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Iun 14, 2012 4:47 pm

adi romanu a scris:Daca e concurs inseamna ca este notare ...daca e notare va fi cu poarta sau pe caiet gen gxc editia 1 ?ma gandesc ca daca e poarta se poate face un traseu mai restrans pe mai multe ture,,,daca e pe caiet...atunci trebuie traseu pe distante mai lungi...

concursuri cu multi concurenti fara cronometrare cu cip personal nu mai fac... si muti are (cred) aceeasi parere... n-ai ce sa faci cu caietul, e aproape degeaba Smile

chiar daca e pe zona lunga, la sosea iti vine pluton... na! noteaza-i! Smile)

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  chris_mirchy la data de Mar Iul 03, 2012 4:43 am

slashu a scris:
adi romanu a scris:Daca e concurs inseamna ca este notare ...daca e notare va fi cu poarta sau pe caiet gen gxc editia 1 ?ma gandesc ca daca e poarta se poate face un traseu mai restrans pe mai multe ture,,,daca e pe caiet...atunci trebuie traseu pe distante mai lungi...

concursuri cu multi concurenti fara cronometrare cu cip personal nu mai fac... si muti are (cred) aceeasi parere... n-ai ce sa faci cu caietul, e aproape degeaba Smile

chiar daca e pe zona lunga, la sosea iti vine pluton... na! noteaza-i! Smile)
le faci poze, ii filmezi si deliberezi Smile))))
chris_mirchy

Reputatie : 11
Data de inscriere : 15/05/2011
Varsta : 37
Localizare : Galati - RO

Vezi profilul utilizatorului http://www.mausbike.ro

Sus In jos

Mesaj  adi romanu la data de Mar Iul 03, 2012 5:04 am

apesi pe buton si pui pauza Basketball
adi romanu

Reputatie : 12
Data de inscriere : 07/05/2011
Localizare : Galati

Vezi profilul utilizatorului http://dancingmaus.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Iul 03, 2012 1:49 pm

he he lumea nu mai stie de gluma....daca nu iti luai sexul....acum nu mai erai co-organizator in alte editii...nu stiam ca sa impartit "sex" la primul gxc...insa trebuie sa inveti din greseli , mi se pare firesc Basketball

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum